DOLAR
16,7673
EURO
17,5082
ALTIN
974,13
BIST
2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Açık
28°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Salı Parçalı Bulutlu
29°C

Kanser hastaları 2 aydır doktorsuz! Ölümlerden kim sorumlu olacak?

TBMM Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Komitesi CHP Kümesi Sözcüsü Ünal Demirtaş, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Kanser hastalarının …

Kanser hastaları 2 aydır doktorsuz! Ölümlerden kim sorumlu olacak?
16.06.2021 10:52
0
A+
A-

TBMM Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Komitesi CHP Kümesi Sözcüsü Ünal Demirtaş, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Kanser hastalarının tedavi sürecinin zorlaşması ve hastaların hayatlarının daha çok riske edilmesi nedeni ile meydana gelecek ölümlerden kim sorumlu olacaktır?” sorusunu yöneltti.

Demirtaş, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesiyle ilgili, “Zonguldak kanser hastalarının çok yüksek olduğu vilayetlerimizden biridir. TÜİK, 2020 yılı Haziran ayı bilgilerine nazaran; 2018-2019 yıllarında Zonguldak’ta 7 bin 633 kişi hayatını kaybetmiştir. 797 kişinin vefat nedeni kanserdir. Yani Zonguldak’ta hayatını kaybeden her 10 bireyden 1’i kanser nedeniyle ömrünü yitirmiştir. Bunun yanında, Zonguldak’ta tedavisi devam eden kanser hastası sayısı da son derece yüksektir. Bu türlü bir yerde 2 aydır onkolog yok” tabirlerini kullandı.

CHP’li vekil açıklamasında şunları kaydetti:

“TEDAVİDE SIKINTILAR YAŞANIYOR”

Maden işçiliğinin ağır olması, hava kirliliğinin yüksek olması üzere nedenlerle kanser hadiselerinin yüksek oranda görüldüğü Zonguldak’ta, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, uzun yıllardır, fedakarca çalışan, tek tıbbi onkolog olan Prof. Dr. Hüseyin Engin, nisan ayında istifa etmiştir. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Tor, Prof. Dr. Hüseyin Engin’in istifanın münasebetinin; “İlin ve üniversitenin karar vericilerinin onkoloji ünitesinin akademik işçi gereksinimini vakti ile yerine getirmemiş olması, ZBEÜ hastanesinin maddi ve manevi olarak doktorları tatmin edemiyor olması, kaidelerin iyileştirilmemesi bugün geldiğimiz sonucun ana nedenleri” olduğunu tabir etmiştir.

Bu istifadan sonra, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören kanser hastalarının tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Buna nazaran kanser hastalarının, aşikâr aralıklarla aldıkları tedavilerin yürütülmesi ve bu tedavilerin sonuçlarının izlenmesi üzere kıymetli problemler vardır.

DEVLET HASTANESİNDE YOĞUNLUK

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi onkoloji ünitesinde yoğunluğun arttı. Esasen Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde de, şu an için bir onkolog misyon yapmaktadır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki kanser hastalarının da Atatürk Devlet Hastanesi’ne gitmesi ile devlet hastanesinde çok büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Zonguldak’ta ağır kanser olaylarının olduğu da düşünülecek olursa, tüm hastaların Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ndeki bir onkolog tarafından tedavi ve izleme süreçlerinin yürütülmesi elbette ki imkansızdır. Bunun yanında Atatürk Devlet Hastanesi’nde misyon yapan onkoloğun da tayin mümkünlüğünün yüksek olduğu belirtilmektedir.

HASTALAR MAĞDUR

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki tıbbi onkoloğun istifasının akabinde, onkoloji servisinde tedavi gören hasta ve hasta yakınları; Prof. Dr. Hüseyin Engin’in istifasından çabucak sonra bir açıklama yaparak, tedavilerini gerçekleştiren onkoloğu istifaya götüren her türlü sebebin ortadan kaldırılması için talepte bulunmuşlardır.

Bunun yanında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi tarafından, onkolog öğretim üyesi alınması için iki sefer ilana çıkılmış lakin hiç kimsenin müracaat yapmaması nedeniyle hala hastanede onkolog muhtaçlığı karşılanabilmiş değildir.

Uzman tıbbi onkolog atamasının yapılmaması, bu nedenle de kanser hastalarının tedavilerinin Zonguldak’ta yapılmaması sonucunda kanser hastalarının tedavi süreçleri zorlaşmakta ve hayatları riske atılmaktadır. Bu da hastaların mağdur olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tıbbi onkolog ataması ile onkoloji servisinde eksik bulunan başka takımların atamalarının hemen yapılması gerekmektedir.

KAÇ KANSER HASTASININ TEDAVİSİ YARIM KALDI?

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, şu soruları yöneltti:

1) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin onkoloji kısmına kaç uzman hekim takımı vardır? Bu takımlara uzman hekim alımı ne vakit yapılacaktır?

2) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi tarafından iki kez ilana çıkılmasına karşın hiçbir uzman onkoloğun, bu takım için müracaat yapılmamasının sebepleri nelerdir? Bu sebeplerin ortadan kaldırılmak için bir çalışma yapılmakta mıdır?

3) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi, onkoloji kısmında çalışacak uzman tabipleri teşvik edecek ve çalışma şartlarını güzelleştirecek bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?

4) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, farklı başka belirtilmek üzere; 2019 yılında, 2020 yılında ve 2021 yılında önergenin cevaplandığı tarihe kadar kaç kanser hastasının tedavisi yapılmıştır?

5) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin onkoloji kısmında uzman onkolog olmadığına nazaran, kanser hastalarının tedavi sürecinin zorlaşması ve hastaların ömürlerinin daha çok riske edilmesi nedeni ile meydana gelecek ölümlerden kim sorumlu olacaktır?

6) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi, onkoloji ünitesinde şu anda hemşire, teknik işçi ve paklık üzere alanlarda kaç kişi çalışmaktadır? Onkoloji servisinde işçi eksikliği de var mıdır?

7) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi yarım kalan kaç kanser hastası bulunmaktadır?

8) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi yarım kalan hastaların kaçı 0-18 yaş kümesinde, kaçı 65 yaş üzerindedir?

9) Bu hastalardan kaçı tedavi için Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne, kaçı etraf vilayetlerdeki hastanelere yönlendirilmiştir?

10) Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi kanser hastalarının tamamına hizmet verebilecek akademik ve teknik takım ile fiziki şartlara sahip midir?

11) Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi, onkoloji servisinde şu anda hemşire, teknik işçi ve paklık üzere alanlarda kaç kişi çalışmaktadır? İşçi eksikliği var mıdır?

,basın açıklaması, hiciv

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.